Co tak naprawdę motywuje branżę IT


Praca w IT, co tak naprawdę kryje i będzie kryć pod sobą to określenie?

Z biegiem czasu i rozwoju, jako taką znajomość języków programowania będzie musiał mieć prawie każdy. W każdej branży konieczna jest umiejętność posługiwania się systemami do obsługi poszczególnych obszarów (CRM, ERP, WMS i inne mniejsze lub większe). Z czasem stopień ich skomplikowania rośnie wprost proporcjonalnie do zmian w strukturze biznesu. Idealnym i pożądanym pracownikiem będzie osoba, która oprócz umiejętności pracy na systemie, będzie potrafiła sobie radzić z błędami i skomplikowanymi analizami wymagającymi znajomości języków programowania (w Excelu VBA czy programach do obróbki statystycznej i każdym innym).
Za kilka lat każdy z nas, specjalistów będzie musiał być po trosze programistą.
Uczelnie wyższe starają się nadążać za zmianami otwierając różne kierunki informatyczne na poszczególnych Wydziałach (Informatyka na wydziale Geografii czy Biologii już nikogo nie powinna dziwić; to w jakim stopniu sam program kierunków odpowiada na potrzeby biznesu to inna kwestia).

Praca w IT jest nudna, a zarazem wymagająca skupienia, oddania i uwagi.

Pamiętam jak kilka lat temu rozmawiałam z kilkoma młodymi chłopakami, programistami w Javie JEE. Bardzo młodzi ludzie, niesamowicie oddani i zaciekawieni nowinkami. Pytałam, co będą robić za kilka lat, czego oczekują, odpowiedź była prawie jedna: programować w najnowszych technologiach stale!

Pytanie, co było pierwsze: jajo czy kura; potrzeba czy rozwiązanie?

Potrzeba to zmiany w biznesie i konieczność opanowania zagadnień i procesów również w sferze nowoczesnych rozwiązań, bo czy ktoś sobie wyobraża pracę bez wykorzystania odpowiednich do tego narzędzi?
Jednak rozwiązanie czasem przechodzi w tryb życia już poza potrzebami biznesowymi lub nawet je generując! Podstawowy przykład to np. komputer i jego wykorzystanie- kiedyś praca wyglądała nieco inaczej, bez komputera. Samo pojawienie się narzędzia wygenerowało zadania, których kiedyś nie było. Pytanie więc, co jest kurą a co jajem?

Co Cię tak naprawdę motywuje?

Rok do roku przeprowadziłam prostą ankietę na portalu LinkedIn, która skierowana była głównie do branży IT. Pytanie, na które zbierałam odpowiedzi brzmiało: Co Cię pociąga w ofercie pracy NAJBARDZIEJ. Pytanie nakierowane na branżę IT
W 2011 roku najwięcej respondentów odpowiadało, że to właśnie możliwość realizacji ciekawych projektów skłania ich do zmiany pracy; najwięcej oznacza 38% wszystkich wskazań. Druga ze zmiennych wpływających na zainteresowanie ofertą to możliwość wpływu na rozwój firmy i 29% wszystkich odpowiedzi. Trzecia ze zmiennych- 28% to wyższe wynagrodzenie. Stabilność i pozycja firmy to wskaźnik mający znaczenie dla 6% osób z branży IT. Co ciekawe, nikt z wypowiadających się nie wskazał motywacji na zasadzie: cokolwiek, byle zmienić tą, którą mam.

Ale tak było rok temu; jak jest teraz?

Zmiany w 2012 roku wskazały, że spośród osób wcześniej wskazujących chęć zmiany pracy w poszukiwaniu ciekawych projektów (w 2011- z 38% spadła ilość wskazań do poziomu 21% w 2012) oraz możliwości wpływu na rozwój firmy (w 2011- z 29% spadła ilość wskazań do poziomu 18% w 2012), dokonała się zmiana motywacji w kierunku motywatorów finansowych (z 28% w 2011 roku wzrosło do 56% w 2012!).
Stabilność i pozycja firmy pozostała na podobnym poziomie, podobnie jak w przypadku poszukiwań jakiejkolwiek pracy, dla samej jej zmiany- w tym przypadku nadal nie pojawiła się ani jedna odpowiedź.

Głównym czynnikiem motywującym specjalistów IT są warunki finansowe i ten czynnik zdaje się rosnąć w siłę, czy rzeczywiście tak jest?



Komentarze

Popularne posty